×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Niech się Panu darzy

W II niedzielę Adwentu w kościele parafialnym w Naroku mieszkańcy jak i przybyli goście mogli obejrzeć premierę sztuki przygotowaną przez aktorów teatru „Magia Słów” na podstawie noweli wigilijnej napisanej przez Antoniego Libera pt. „Niech się panu darzy”.

Bohaterem opowiadania jest światowej sławy profesor fizyki, w rolę którego wcielił się Patryk Waletzki. To człowiek wychowany w domu inteligenckim i racjonalnym (rolę rodziców odegrali Joanna Krause i Piotr Lisson), od dziecka nauczony kierowania się w życiu żelazną logiką. Nie obchodzi świąt religijnych. Z biegiem czasu na Święta Bożego Narodzenia reaguje coraz gorzej. Obserwując zabieganych ludzi, obładowanych siatkami zadaje sobie pytanie co to ma wspólnego z jakąkolwiek świętością.

Wigilijny wieczór, jak zwykle, spędza samotnie. Przypadek czy zrządzenie losu spowodowało, że za sprawą kilku słów znalazł się tak blisko Betlejem, jak jeszcze nigdy dotąd… W święta Bożego Narodzenia bohater przebywa na międzynarodowej konferencji w Amsterdamie. Dręcząca go bezsenność wygania go na krótki spacer, podczas którego wchodzi do przypadkowej budki i wykręca zupełnie przypadkowy numer. Jakby chciał sprowokować los, znajdując się w jednym z najbardziej zlaicyzowanych miast świata. Ten moment sprawił, że w jego poukładanym i racjonalnym świecie pojawiają się zawirowania.

Mimo laickiego wychowania i gruntownego przyrodniczego wykształcenia pojawiają się echa religijnych pytań. Bezinteresowne życzenia, które usłyszał w słuchawce: "niech się panu darzy", sprawiły, że zawieszone kiedyś pytania w życiu człowieka, którego dzieciństwo pozbawione było jakichkolwiek świątecznych rytuałów wybrzmiały jeszcze mocniej.

Siła tej świątecznej noweli leży w jej niedopowiedzeniu, w braku jednoznacznego i finalnego zakończenia. Przedstawiona sztuka skłoniła zgromadzonych widzów do zadumy i refleksji nad istotą zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W pozostałych rolach:

Narrator i kolega – Mateusz Baucz

Elżbieta i koleżanka – Nikola Waletzki

Koleżanka – Maria Halicka

Kolega – Florian Jarząb

Śpiew – Joanna Krochmalczyk

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW FLORIANA W NAROKU
49-120 Narok | ul. Wiejska 24 | tel. +48774642010
Statystyka odwiedzin: Dziś: 113, W tym miesiącu: 663, Wszystkich: 327795