Od dnia 2 lutego rozpoczęła się pierwsza w historii peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Opolskiej i przebiega pod hasłem „Z Maryją do Jezusa”. W związku z 800 – leciem Miasta Opola zrodziła się myśl, aby dalsze losy miasta zawierzyć Matce Boskiej Opolskiej. „Peregrynacja ma być okazją do modlitewnego czuwania, duchowej formacji, a także do wyrażenia wdzięczności Patronce miasta za jej duchowe macierzyństwo i opiekę nad nami” napisał bp Andrzej Czaja w liście pasterskim z okazji peregrynacji. W naszej parafii peregrynacja rozpoczęła się uroczystą mszą św. odprawioną przez księdza biskupa Pawła Stobrawę dnia 30 września. Wierni będą mieli możliwość czuwania modlitewnego przy obrazie podczas adoracji i nabożeństw.
Historia opolskiego wizerunku Matki Bożej jest niezwykle bogata. Pierwotnie obraz znajdował się w XIV – wiecznym kościele Matki Boskiej w Piekarach. W okresie reformacji obraz przeszedł w ręce protestantów, a katolikom został zwrócony dopiero w XVII wieku. Od tego czasu zaczął szerzyć się w Piekarach kult Madonny. W 1683 roku oo. jezuici z obawy przed wojskami tureckimi przewieźli obraz do Opola, natomiast w Piekarach pozostała jego kopia, przed którą modlił się spieszący pod Wiedeń z odsieczą Jan III Sobieski. Obraz został zwrócony do Piekar, ale w 1702 roku wizerunek ponownie wywieziono do Opola, gdzie już pozostał do dnia dzisiejszego. 21 czerwca 1983 roku na Górze Świętej Anny miała miejsce koronacja wizerunku koronami papieskimi z rąk św. Jana Pawła II, który w wygłoszonym orędziu powiedział abyśmy „przekazywali sobie wzajemnie, z pokolenia na pokolenie, wraz z modlitwą całe duchowe dziedzictwo życia chrześcijańskiego”.
W XVIII-wiecznej kronice ojców jezuitów, dawnych stróżów sanktuarium, czytamy o obrazie, że "zda się jakoby ta Matka przedziwna oczyma Swymi na każdego patrzy, a choćby i tysiące było przytomnych, każdy z nich sądzi, że Matka Jezusa na niego samego Swym macierzyńskim okiem spogląda".